W najnowszym numerze „Wiadomości Statystycznych. The Polish Statistician”
W numerze 9/2024 „Wiadomości Statystycznych. The Polish Statistician” opublikowano cztery artykuły naukowe. Pierwszy z nich jest poświęcony zagadnieniom metodologicznym, w dwóch kolejnych omówiono wyniki badań przeprowadzonych z użyciem metod statystycznych, a ostatni porusza temat z zakresu historii statystyki.
Piotr Sulewski w pracy Goodness-of-fit testing for normality where alternative distributions have undefined or constant skewness and kurtosis przedstawia wyniki testowania normalności rozkładów z niezdefiniowanymi lub stałymi skośnością i ekscesem. Autor tworzy rodzinę rozkładów, którą następnie dzieli na trzy grupy według kryterium symetrii i ekscesu. Do porównania danej alternatywy z rozkładem normalnym używa odpowiedniej miary podobieństwa, a finalnie stosuje symulację Monte Carlo.
Artykuł Financial performance of Polish energy companies in the pre-COVID-19 pandemic decade Doroty Witkowskiej, Krzysztofa Kompy i Bogny Kaźmierskiej-Jóźwiak dotyczy efektywności finansowej publicznych spółek energetycznych (w badaniu reprezentowanych w większości przez spółki Skarbu Państwa lub spółki zależne Skarbu Państwa) w porównaniu z innymi przedsiębiorstwami niefinansowymi w dekadzie 2010–2019, czyli w dość stabilnej sytuacji przed pandemią COVID-19. Autorzy mierzą kondycję finansową wybranych spółek w każdym rozpatrywanym roku za pomocą niestandardowej syntetycznej wektorowej miary efektywności finansowej, skonstruowanej przy użyciu 14 wskaźników finansowych, które opisują płynność, dźwignię finansową, wydajność, rentowność i wartości rynkowe.
Ekonomiczne determinanty popytu na ubezpieczenia na życie – ujęcie regionalne to temat pracy Iwony Laskowskiej. Autorka identyfikuje czynniki ekonomiczne determinujące popyt na ubezpieczenia na życie na regionalnych rynkach ubezpieczeń w Polsce w latach 2017–2021. Stosuje przy tym dynamiczne modele ekonometryczne dla danych panelowych (estymator GMM), w których popyt jest wyrażony składką przypisaną brutto per capita (gęstość ubezpieczeń na życie).
W artykule Wkład ośrodków statystycznych w Krakowie i we Wrocławiu w rozwój metod klasyfikacji i analizy danych Józef Pociecha, Krzysztof Jajuga i Marek Walesiak omawiają udział polskich statystyków w tworzeniu podstaw teoretycznych i prowadzeniu badań empirycznych z zakresu taksonomii numerycznej oraz metod klasyfikacji i analizy danych, ze szczególnym uwzględnieniem dorobku profesorów Kazimierza Zająca i Zdzisława Hellwiga, jak również ich wychowanków i współpracowników. Autorzy sięgają do korzeni współczesnych metod klasyfikacji i analizy danych oraz opisują naukowe osiągnięcia ośrodków krakowskiego i wrocławskiego, którego liderami byli Zając i Hellwig.
Ponadto w numerze zamieszczono omówienie wyników 53. Ogólnopolskiego Konkursu Statystycznego i zestawienie Wydawnictw GUS. Sierpień 2024.
Numer jest dostępny na stronie https://ws.stat.gov.pl/Issue/2024/9. Zachęcamy do lektury.