W najnowszym numerze „Wiadomości Statystycznych. The Polish Statistician”
W numerze 11/2024 „Wiadomości Statystycznych. The Polish Statistician” opublikowano cztery artykuły naukowe. Pierwszy dotyczy nowatorskich rozwiązań metodologicznych, dwa kolejne – różnorodnych zastosowań metod statystycznych w analizach społeczno-gospodarczych, a ostatni traktuje o istotnym zagadnieniu z zakresu terminologii statystycznej.
Joanna Dębicka, Edyta Mazurek i Katarzyna Ostasiewicz w pracy Proposed solutions to increase the reliability and goodness of fit of the Thurstone method wykazują, że metoda Thurstone’a, pozwalająca na agregację preferencji i porządkowanie pod tym kątem obiektów na skali interwałowej, jest bardzo podatna na zależność od nieistotnych alternatyw, więc w praktyce bywa niewiarygodna. Autorki proponują dwa ulepszenia rozpatrywanego podejścia.
Artykuł Assessment of the dynamics of the diffusion of mobile technologies in the Visegrad Group Marcina Salamagi jest poświęcony ocenie dynamiki dyfuzji technologii mobilnych w przemyśle przetwórczym w Grupie Wyszehradzkiej. Autor bada to zjawisko za pomocą funkcji Gompertza. Określa także charakter i siłę wpływu specjalizacji inwestycyjnej (atrakcyjności inwestycyjnej) oraz specjalizacji eksportowej na dyfuzję innowacji.
W pracy Ocena sytuacji ekonomiczno-finansowej przemysłu spożywczego z wykorzystaniem metody TOPSIS Jadwiga Drożdż dokonuje wieloaspektowej oceny ekonomiczno-finansowej sytuacji przemysłu spożywczego w Polsce w ujęciu międzybranżowym i dynamicznym. Do obliczeń wykorzystuje publikowane i niepublikowane dane Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące wyników osiągniętych przez producentów żywności i napojów w 2022 r., które następnie porównuje z danymi za 2019 r.
Mirosław Szreder w artykule Próba reprezentatywna – potrzeba i propozycja definicji dokonuje krytycznego omówienia roli próby reprezentatywnej we wnioskowaniu naukowym i statystycznym. Proponuje definicję „próby reprezentatywnej” i wskazuje jej specyfikę w przypadku prób nielosowych, których reprezentatywność jest ograniczona jedynie do ściśle wskazanych zmiennych.
Ponadto w numerze zamieszczono sprawozdanie z jedenastej międzynarodowej konferencji „Privacy in Statistical Databases 2024”, która odbyła się w dniach 25–27 września 2024 r. w Antibes Juan-les-Pins (Francja), opracowane przez Andrzeja Młodaka i Tomasza Józefowskiego.
Wydanie tradycyjnie zawiera także prezentację publikacji GUS z października 2024 r.
Numer jest dostępny na stronie https://ws.stat.gov.pl/Issue/2024/11. Zachęcamy do lektury.