W najnowszym numerze „Wiadomości Statystycznych. The Polish Statistician”

W numerze 1/2025 „Wiadomości Statystycznych. The Polish Statistician” opublikowano cztery artykuły naukowe.

Małgorzata K. Krzciuk w pracy Simulation comparison of the empirical properties of the best predictor under the assumption of linear mixed model with correlated and uncorrelated random effects przedstawia rezultaty oryginalnego badania symulacyjnego, w którym zastosowała skrypty analiz symulacyjnych Monte Carlo opracowane w języku R z wykorzystaniem danych z Banku Danych Lokalnych GUS o podmiotach nowo zarejestrowanych w REGON-ie w 2017 r. Posłużyło ono do porównania własności empirycznych najlepszych predyktorów przy założeniu adekwatności modelu z dwoma skorelowanymi efektami losowymi specyficznymi dla domen.

Emilia Fraszka-Sobczyk i Agnieszka Palma, autorki artykułu Taksonomiczna analiza zróżnicowania poziomu rozwoju gospodarczego województw, tworzą – z wykorzystaniem różnych kompleksowych miar taksonomicznych – ranking województw pod względem poziomu rozwoju gospodarczego. Studium obejmuje lata 2009–2020 i opiera się na danych z Banku Danych Lokalnych GUS. Zastosowane metody taksonomiczne bazują na pomiarze odległości w przestrzeniach euklidesowej, miejskiej i hiperbolicznej, a także na wskaźniku uwzględniającym wagi, dla których suma wartości współczynnika korelacji Pearsona między wystandaryzowanymi stymulantami a tym wskaźnikiem jest największa.

W pracy Poziom wyszczepienia przeciw COVID-19 a nadmiarowe zgony w ujęciu regionalnym w Polsce Radosław Murkowski omawia wyniki badania zależności między poziomem wyszczepienia populacji Polski przeciw COVID-19 w regionach (NUTS 2), podregionach (NUTS 3) i powiatach na koniec 2021 r. a liczbą nadmiarowych zgonów w przeliczeniu na 100 tys. osób w drugim półroczu 2021 r. i pierwszym półroczu 2022 r. Autor posługuje się danymi GUS i Centrum e-Zdrowia, a skalę nadmiarowych zgonów szacuje za pomocą analizy szeregów czasowych opartej na liczbie zgonów według wieku i płci zmarłych w ujęciu tygodniowym dla regionów i podregionów oraz liczbie zgonów według okresów półrocznych dla powiatów.

Oddziaływanie ryzyka w łańcuchach i systemach żywnościowych na międzynarodowy handel rolno-żywnościowy to temat pracy Jacka Kulawika. Autor wszechstronnie omawia kanały i mechanizmy wpływu różnego rodzaju ryzyka w łańcuchach i systemach żywnościowych na międzynarodowy handel rolno-żywnościowy, opierając się na systematycznym przeglądzie literatury przedmiotu oraz analizie ilościowej syntetycznych danych sprawozdawczych dotyczących światowego handlu rolno-żywnościowego w ujęciu nominalnym i realnym, a także w postaci wskaźników struktury.

Ponadto w tym numerze zamieszczono opracowanie Działalność wystawiennicza Centralnej Biblioteki Statystycznej w latach 2023–2024, w którym Dorota Kierska omawia wystawy zorganizowane w CBS w ciągu ostatnich dwóch lat i plany wystawiennicze biblioteki. Tradycyjnie wydanie zawiera też prezentację najnowszych publikacji GUS przygotowaną przez Joannę Sadowy.

Numer jest dostępny na stronie https://ws.stat.gov.pl/Issue/2025/1. Zachęcamy do lektury.